Wyczynowi wędkarze doskonale zdają sobie sprawę, że ważniejsze od tego co podanmy jest to jak i jak starannie to zrobimy. Stwierdzenie to jest aktualnie nie tylko w odniesieniu do sezonu letniego, ale również znajduje potwierdzenie podczas wędkowania z lodu. Latem najbradziej prezycyjną metodą nęcenia jest użycie kubka, a z kolei zima do szybkiego i precyzyjnego nęcenia używamy tzw. dzwonków. Dzwonki to nic innego jak stożkowe zanęcarki z otwieranym dnem. Na rynku znajdziecie wiele zanęcarek, jednak bez wątpienia najlepszą z nich jest Rakieta wykonywana w Kuźni Wędkarskiej.
Od tego czasu trafiła do „seryjnej’ (jeśli tak można nazwać kilkaset ręcznie wyprodukowanych egzemplaży) produkcji.
Z tego modelu korzysta cała podlodowe czołówka w Polsce, jak również wielu znakomitych zawodników poza granicami kraju.
I. BUDOWA
Pozornie niewielkie różnice w budowie Rakiety w stosunku do seryjnie produkowanych zanęcarek przekładają się na znacznie wyższą ich funkcjonalność. Aby móc zobrazować te różnice w dalszej części opisu porównam Rakietę do najpowszechniej używanej na rynku plastikowej zanęcarki.
a. Korpus
Większość seryjnie produkowanych dzwonków wykonana jest z plastiku. Rakieta w całości wykonana jest z miedzianej blachy dzięki czemu jest w 100% odporna na korozję.
Metalowa konstrukcja zapewnia większą wagę. Całkowita masa własna zanęcarki wynosi 120 g. Cięższa zanęcarka szybciej i celniej dotrze do dna. Metal jest także bardziej odporny na działania niskich temepratur. Dla porządku dodam jeszcze, że korpus jest pokryty matową czarną farbą.
b. Wieko
To co całkowicie odróżnia rakietę od innych zanęcarek dostępnych na rynku to budowa wieka. W innych tego tupu konstrukcjach wieczka są płaskie, zazwyczaj do spodniej części dna mamy przykręcony ołowiany tależyk, który stanowi główne obciążanie konstrukcji. Zanęcarka z płaskim dnem w trakcie szybkiego opadu wpada w wibrację i niezawsze spada na dno idealnie pionowo. Łowiąc z przeręblu nie mamy innej możliwości niż tylko podać przynęte prostopadle do dna. Jeśli zanęcarka spadnie do dna nawet w niewielkim odchyleniu od pionu, możemy wyprowadzić sobie ryby z pola zasięgu naszej mormyszki.
W Rakiecie zastosowałem wieko z ołwianym obciżąnikiem w kształcie stożka. Sam ołów waży około 90 g, a uformowanie go w kształt szpica sprawia, że zanętnik zawsze opada na dno idealnie pionowo, dzieki czemu ryby mamy ustawione bespośrenio pod przeręblem.
c. Zawias i zatrzask
Najogólnie rzecz ujmując opisywane dwa elementy odpowiadają za łatwośc obsługi i kulturę pracy zanęcarki. W standardowych zanęcarkach zatrzask blokujący dno ma formę klispa, który należy ścisnąć i włożyć w niewielki otwór w wieczku. Łatwo sobie wyobrazić jak trudną jest to czynnością na mrozie, kiedy mamy wychłodzone dłonie, często jest to wręcz niemożliwe.
Zawiask i zatrzask w standarowych zanęcarkach potrafi działac bardzo głośno. Zazwyczaj otwarciu wieczka towarzyszy gośny klik i często skrzypienie pocierających sie o siebie matalowych elementów. Pod tym względem rakieta do ideał, działa bezszelestnie. Tutaj musicie mi uwieżyć na słowo.
II. ZASTOSOWANIE
Rakiety używamy w sytuacjach kiedy szybko i celnie chcemy podać dużą ilośc towaru na dno. Zazwyczaj dzieje się tak przy wstępnym nęceniu, choć również zdarza się przy donęcaniu.
Jest niezastąpiona na łowiskach głębokich lub z deliaktnym uciągniem, wszędzie tak gdzie czas opadu przynęty na dno jest bardzo długi lub zachodzi ryzyko, że towar wrzucony bezpośrednio do przerębla opadnie na dno poza polem nęcenia. Samo użycie Rakiery jest bardzo proste, należy załadować ją robactwem lub zanętą nastepnie opuścić na dno i energicznym szarpnięcem otworzyć dno w ten sposób uwalniając nasz towar.
Oprócz zanęcania Rakieta może służyć do szybkiego gruntowania łowiska. Można wówczas na lince, której używamy do spuszczania zanęcarki wykonać stopery np. co 1 m, podobne do tych, które używamy przy łowieniu na metodę odległościową. W ten sposób bardzo szybko sprawdzamy głębokość i ukształtowanie dna. Ciężar rakiety jest również pomocny w sytuacja, w których chcemy poznać charakter dna: czy jest ono miękkie czy twarde, jest bardzo istotne np. kiedy polujemy na leszcze czy okonie.
z wędkarskim pozdrowieniem
Mateusz Przebięda
Dariusz Jankowski